Zmiany w systemie odbioru odpadów – styczeń 2020

Zmiany w systemie odbioru odpadów – styczeń 2020

Wraz z rokiem 2020 weszły w życie istotne zmiany w zakresie systemu odbioru odpadów. Od 1 stycznia każda firma, która specjalizuje się w odbiorze odpadów, powinna być zarejestrowana w Bazie Danych o Odpadach (BDO) oraz prowadzić elektroniczną ewidencję działalności. Jest to kolejny krok w stronę zlikwidowania tzw. szarej strefy w tej branży. Celem podejmowanych działań jest ograniczenie ilości nielegalnych wysypisk oraz nieodpowiedni sposób gospodarowania odpadami, co niestety nadal stanowi spory problem w naszym kraju. Na dzień 27.01.2020 w BDO zarejestrowanych jest ok. 217 tys. firm, w tym również wytwórcy odpadów.

Nasza firma od kilkunastu lat specjalizuje się w odbiorze zużytego oleju gastronomicznego i obecnie możemy poszczycić się mianem lidera w branży. Zapracowaliśmy na to m.in. dzięki pilnemu śledzeniu zmian w prawie oraz dzieleniu się swoją wiedzą z klientami, dlatego też i tym razem pragniemy w przystępny sposób przybliżyć znaczące zmiany, które pojawiły się wraz z nowym rokiem.

Ewidencjonowanie odpadów w BDO
System BDO wdrażany jest etapowo. Już teraz należy czym prędzej wpisać się do rejestru BDO, gdyż od 1 stycznia 2020 firmy w nim niezarejestrowane nie mogą legalnie oddawać zużytego oleju. Po dokonaniu rejestracji nasi klienci w dalszym ciągu będą mogli zgłaszać się do nas po odbiór oleju jak dotychczas, ale od teraz cała procedura będzie odbywać się również dodatkowo za pośrednictwem BDO.

Przekazujący zgłasza potrzebę odbioru odpadu przez system BDO. Przed jego wydaniem musi zalogować się do systemu, a następnie określić wagę i kod odpadu oraz firmę transportową wraz z numerami pojazdu odbierającego. Podczas zgłaszania trzeba również określić planowaną datę i godzinę odbioru.

Wytwórca musi również wygenerować elektroniczną kartę przekazania odpadu, a stosowane do tej pory papierowe KPO nie będą dłużej dozwolone. Do tej pory to firmy skupujące olej wyręczały w tym restauratorów i innych przedsiębiorców, ale nie będzie to już dłużej możliwe. Teraz to kierowca – podczas odbioru odpadu – powinien mieć przy sobie wygenerowaną przez wytwórcę KPO. Dokument może być w formie wydruku z systemu, ale dopuszczalny jest również jedynie dostęp elektroniczny.

W najbliższym czasie branża gospodarki odpadami musi być przygotowana jeszcze na wiele kolejnych wyzwań. Przede wszystkim Sejm pracuje nad ustawami o nowelizacji akt o postępowaniu z odpadami i wymogami dostosowania instalacji przetwarzania odpadów do nowszych systemów BAT, które dotyczą przede wszystkim większych zakładów przemysłowych emitujących zanieczyszczania.